ÇAY İKSİRLERİ

B-Kompleks Vitaminleri :


1. B1 Thamin : Sinir sistemini normal eder. Mafsal iltihabını ve kanse önleyici.

2. B3 Niasin : Nikotin asit glikozu karbonhidrat yapımı için glikojene dönüştürür. Kandaki kolestrolü düşürür. Vücudu artık ve zehirli maddelere karşı korur. Kan damarlarını genişletip, migren ağrılarını giderir.

3. B2 Riboflabin : Karbonhidrat, protein ve yağlardan enerji üretir. Sağlıklı bir cilt, mukoza zarı ve iyi görme için gereklidir.


4. B6 Pyridoxine : Alyuvar oluşmasını sağlar, sivilce temizlenmesine kuru ve kaşınan cilde faydalıdır, katarağı önler.

5. B12 Robalamin : Kan yapıcı, sinir sistemi ve sindirim sistemi hücrelerini üretir ve besler. Güçlü bir enerji kaynağıdır.Hafızayı geliştirir aklı bozuklukları engeller.

ÇAY İKSİRİNİN YAPIMI


Ölçek: 2 Litre

1. 2 litre temiz suyu çelik çaydanlığa koyunuz, 1 litrelikçelik demliğe 4-5 çorba kaşığı Türk Çayı koy, 3 su bardağı soğuk su (musluk suyu) ilave ediniz. Normal yanan bir ocakta çaydanlık altta, demlik üstte olacak şekilde demlemeye bırakın. Çaydanlık kaynama noktasına geldikten sonra 15-20 dakika kaynatın. 30-40 dakikalık bir surede çay demlenmiş olur.

2. Geniş ağızlı bir cam kap veya çelik tencerenin (2 lt) temizliği yapıldıktan sonra, üzerini örtecek büyüklükte bir tülbent yıkanır ve kavanozun üzerine örtülür.

3. 2 litre temiz suyu çelik çaydanlığa koyunuz, 1 litrelikçelik demliğe 4-5 çorba kaşığı Türk Çayı koy, 3 su bardağı soğuk su (musluk suyu) ilave ediniz. Normal yanan bir ocakta çaydanlık altta, demlik üstte olacak şekilde demlemeye bırakın. Çaydanlık kaynama noktasına geldikten sonra 15-20 dakika kaynatın. 30-40 dakikalık bir surede çay demlenmiş olur.
4. Geniş ağızlı bir cam kap veya çelik tencerenin (2 lt) temizliği yapıldıktan sonra, üzerini örtecek büyüklükte bir tülbent yıkanır ve kavanozun üzerine örtülür.

5. Tülbendin üzerine 1 su bardağı (200gr) toz şeker dökülür. Daha önce demlikte bulunan 2lt kaynamış su, tülbendin üzerinde bulunan şekeri eritecek şekilde kavanoza dökülür.

6. Tülbent su bardağının üzerine konur, demlikteki çaydan 1-2 bardak sade dem süzdürülüp kavonoza ilave edilir. Kavonoza normal demli çay oluncaya kadar dem ilave edilir

7. Kavonozun üzeri örtülerek soğumaya bırakılır.

8. Karışımın sıcaklığı 20 derece civarına gelince çay iksiri mayası ilave edilir, üzeri örtülür ve bir paket lastiğiyle sağlamlaştırılır.

9. Oda sıcaklığında (19-26 C) havadar, direkt ışık almayan %50-60 rutubetli bir yerde fermantasyona (mayalanmaya) bırakılr.

10. Bir hafta sonra karışımın üzerinde ikinci bir mantar tabakası oluşmuşsa, çayın rengi limoni ve kokusu sirkeyi andırıyorsa İKSİR hazır olmuştur.

11. Bu durumda içindeki mantarlar alınır, iksir süzgeçten süzülür, kapalı cam kavonozlara dökülür, buzdolabında muhafaza edilir.

12. Birinci mantar üretimde 4-5 kez kullanılır. Mantarlar mayalanmış sıvı ile cam veya çelik kaplarda üzeri kapanarak açıkta veya buzdolabında uzun süre saklanır.

TADIM ÇAY SAN. TİC. LTD. ŞTİ.    +90 (464) 325 1399